"Kimliğimiz Türkçemiz Kısa Film ve Kamu Spotu Yarışması” sonuçlandı.

  • 29.12.2017

     

    Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ile Türk Dil Kurumu öncülüğünde ilan edilen 2017 Türk Dili Yılı kapsamında, Türk Dil Kurumu ve Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi iş birliğiyle düzenlenen “Kimliğimiz Türkçemiz Kısa Film ve Kamu Spotu Yarışması” sonuçlandı.

    “Kimliğimiz Türkçemiz” özdeyişiyle yola çıkılan yarışmada, millî birlik ve beraberliğimizin vazgeçilmez teminatı olan Türkçemizin doğru ve güzel bir şekilde kullanılabilmesi, dilimizin sonraki kuşaklara sağlıklı bir şekilde aktarılması ve genç yönetmenlerin yarattıkları dil farkındalığının sinemaseverlerle buluşturulması hedeflendi.

    Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin katılabildiği yarışmada 100 eser yarıştı ve her iki dalda kazanılan toplam ödül 125 bin TL oldu.

    Yarışmanın kısa film dalında jüri üyeliğini; Türk Dil Kurumu Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Bilal ÇAKICI, Yapımcı/Yönetmen Derviş ZAİM, Yazar/Senarist Tarık TUFAN, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hicabi KIRLANGIÇ ve Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevlisi Kurtuluş ÖZGEN yaparken kamu spotu dalında ise, Deniz TV Grup Direktörü/Reklam Yapımcısı Özgür KAMBUROĞLU, TRT Haber Dairesi Başkanı Yaşar Taşkın KOÇ, Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Sadullah ÇEBİ, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ebubekir Sıddık ŞAHİN ve Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinden Doç. Dr. Kağan OLGUNTÜRK yaptı.

     

    Kısa Film Dalında Ödül Kazananlar

     

    Birincilik Ödülü                     : Gece Yürüyüşü / Yönetmen: Ömer DİŞBUDAK

    İkincilik Ödülü                       : Seni Seviyorum De / Yönetmen: Alican ÇİZMECİ

    Üçüncülük Ödülü                  : Kamus Namustur / Yönetmen: Fatih Alibaz DURSUN

    Seçici Kurul Özel Ödülü        : Kayboluş / Yönetmen: İlhan KAYA

    Teşvik Ödülü                         : Benim / Yönetmen: Cihan DENİZ

    Teşvik Ödülü                         : Dil Sancısı / Yönetmen: Erdem UZUNAY

     

    Kamu Spotu Dalında Ödül Kazananlar

     

    Birincilik Ödülü                     : Dil Bayrağımız Türkçe / Yönetmen: Alper BOZKURT

    İkincilik Ödülü                       : Türkçe Alt Yazılı / Yönetmen: Mehmet Özgür KIZILKAYA

    Üçüncülük Ödülü                   : Plaza Dili ve Edebiyatı / Yönetmen: Ferhan Gökçek KUTLUER

    Seçici Kurul Özel Ödülü        : Türkçemiz / Yönetmen: Miratcan GENCE

    Teşvik Ödülü                          : Doğrusu Varken / Yönetmen: Mahbube Ülkü AKKOYUNLU

    Teşvik Ödülü                         : Kamu Spotu 2 / Yönetmen: Ayça SEYMENOĞLU

     

    Ödül töreni ile seçilen eserlerin gösterim tarih ve yeri düzenleme kurulu tarafından katılımcılar ve kamuoyuna daha sonra duyurulacaktır.

     

    Kısa Film Dalında Son Değerlendirmeye Kalanlar (Finale Kalanlar)

     

    Alt Yazı / Berk AYGÜL

    Benim / Cihan DENİZ

    Çıkar Dilinin Altındaki Türkçeyi / Mustafa BAYATLI

    Dil Sancısı / Erdem UZUNAY

    Emanet / Göksu İRİŞ

    Gece Yürüyüşü / Ömer DİŞBUDAK

    Kamus Namustur / Fatih Alibaz DURSUN

    Katil Kim / Tunahan KESKİN

    Kayboluş / İlhan KAYA

    Seni Seviyorum De / Alican ÇİZMECİ

    Suikast / Mehmet BÜTÜNER

    Türkçe / Bengisu AKTULGA

    Türkçe Alt Yazı / Anıl Can UĞUZ

    Türkçeviri / Ayça SEYMENOĞLU

     

    Kamu Spotu Dalında Son Değerlendirmeye Kalanlar (Finale Kalanlar)

     

    Bellek / Mustafa YILMAZ

    Dil Bayrağımız Türkçe / Alper BOZKURT

    Dilin Yoksa Yoksun /Mehmet ŞAHİNBAY

    Dilini Kirletme / Abdulmutalip VURAL

    Doğrusu Varken / Mahbube Ülkü AKKOYUNLU

    Doğrusunu Yazmayı Unutmayın / Furkan GÖZELCE

    Farkına Varın / Muhammed Raşit Yiğit AKALIN

    Hepimizin Ortak Doğrusu / Zafer ÇALTEKİN

    Kamu Spotu / Ulaş BALTACI

    Kamu Spotu 1 /Ayça SEYMENOĞLU

    Kamu Spotu 2 /Ayça SEYMENOĞLU

    Kelimenin Ölümü / Murat ÖZTURAN

    Kimliğimiz / Rıfkı ÖZKAN

    Kum Saati / Hüseyin Enes BALCI

    Plaza Dili ve Edebiyatı / Ferhan Gökçek KUTLUER

    Ses Bayrağım / Rıfkı ÖZKAN

    Tamam / Serdal ALTUN

    Tanıtımcık / Seda TANUS

    Türkçe Alt Yazılı / Mehmet Özgür KIZILKAYA

    Türkçe Yoksa Biz Yokuz / Burak DIVARCI

    Türkçemiz / Miratcan GENCE

    Türkçemiz Kimliğimizdir / Cihan DENİZ

    Türkçemiz Ses Bayrağımız / Serkan KAYA

    Yabancı Tabelalar / Damla ÖZEN