2017 Türk Dili Yılı Çalışmalarına Kurumlarımızın Desteği Gün Geçtikçe Artıyor

 • 2017 Türk Dili Yılı Çalışmalarına Kurumlarımızın Desteği Gün Geçtikçe Artıyor

  2017 Türk Dili Yılı çalışmaları çerçevesinde TDK Başkanı Prof. Dr. Mustafa S. KAÇALİN, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Ömer Fatih SAYAN’ı ziyaret etti. Ziyaret kapsamında iki kurumun yetkililerinin de katıldığı toplantıda bilişim ve ağ alanında Türkçenin daha doğru ve güzel kullanılması görüşüldü.

  Prof. Dr. Mustafa S. KAÇALİN: “Milletimize yönelmeliyiz.”

  Toplantıda TDK Başkanı Prof. Dr. Mustafa S. KAÇALİN, Türkçenin bilişim ve ağ alanındaki özensiz kullanımına dikkat çekerek “Bilişim alanında ve sosyal medyada yabancı kelimeler yerine Türkçe karşılıklarının kullanılması için milletimize yönelmeliyiz. Halkımızı, bilhassa da gençleri dil konusundaki hassasiyetimize dâhil etmeliyiz.” dedi. Prof. Dr. KAÇALİN, her alanda Türkçenin doğru ve güzel kullanılmasının devletin farklı kurumlarının iş birliğiyle sağlanabileceğini dile getirdi.

  Dr. Ömer Fatih SAYAN: “Sosyal medyada kısaltmaların dilimizi yozlaştırmasına izin vermemeliyiz.”

  BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih SAYAN, sosyal medyada kullanılan kısaltmaların dilimizi yozlaştırdığına dikkat çekti. BTK olarak bu konuyla ilgili “Sosyal Medyaya Selam Olsun” adında bir çalışma başlattıklarını belirten Dr. SAYAN “Bu konuda TDK ile iş birliği içerisinde çalışmaya hazırız.” dedi.

  Toplantıda bilişim ve ağ alanında Türkçenin daha doğru ve güzel kullanılması için TDK ve BTK’nin iş birliğiyle çalışacağı konu başlıkları belirlendi.