Kızılayla Türkçenin Kan Kaybına Dur Diyoruz

 • Kızılayla Türkçenin Kan Kaybına Dur Diyoruz

  2017 yılının Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığının himayelerinde Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ile Türk Dil Kurumu öncülüğünde "Dilimiz Kimliğimizdir" alt başlığı ile “Türk Dili Yılı” olarak ilan edilmesinin ardından birçok kurum ve kuruluşla iş birliği içinde başlatılan çalışmalar sürmektedir. Bu çerçevede Türk Kızılayı Genel Müdürlüğü ile gençlik kulüpleri, kan merkezleri ve gençlik kamplarına yönelik bir dizi faaliyet hayata geçirilmektedir.

  İlk olarak Türkçenin doğru ve güzel kullanılmasına dikkat çekmek için hazırlanan 7 farklı afişten toplam 5000 adet bastırılarak Türk Kızılayı Genel Müdürlüğüne teslim edildi.

  “Türkçenin Kan Kaybına Dur Diyelim”

   

   

  Bu afişlerden “Türkçenin Kan Kaybına Dur Diyelim” özdeyişiyle tasarlananlar Türk Kızılayı kan merkezleri ve kan toplama araçlarına asıldı. Diğerlerinin ise öğrenci kulüpleri aracılığıyla üniversitelere asılacağı bildirildi.

  İkinci olarak kurumların logolarının ve “2017 Türk Dili Yılı” logosunun yer aldığı kupa tasarlandı. Bu kupalar, kan merkezlerinde ve kan toplama araçlarında dağıtılacak.

  Bir diğer iş birliği çerçevesinde ise Türk Dil Kurumu uzmanları tarafından 14-21 Ağustos 2017 tarihlerinde Türk Kızılayının gençlik kamplarında Türkçenin doğru ve güzel kullanılmasına yönelik hem bilgilendirici hem de eğlendirici seminerler verilecektir.

  Yüksek Kurum olarak Türkçenin doğru kullanılması, kamuoyunda köklü bir dil bilincinin ve duyarlılığının oluşturulması ve yerleştirilmesi için “2017 Türk Dili Yılı” kapsamındaki çalışmalara destek veren Türk Kızılayı Genel Müdürlüğüne teşekkürlerimizi bildiririz.